Da DTU-studerende skulle udvikle nye løsninger til en mere tilgængelig Roskilde Festival, spillede Theo Kæregaards erfaringer som synshandicappet en vigtig rolle.
På en ellers normal efterårsdag fik Theo Kæregaard mulighed for at træde ind i rollen som ekspert. Som elev på IBOS’ ungekursus var han inviteret til DTU Skylab for at give input til, hvordan Roskilde Festival kan blive mere tilgængelig for mennesker med synshandicap. For Theo blev det en dag, hvor hans erfaringer gjorde en konkret forskel.
Som en del af kurset “Staging Co-creation and Creativity” arbejder DTU-studerende i små grupper på at udvikle nye, inkluderende løsninger til festivalen. Midt i forløbet inviteres slutbrugere med, så idéerne kan blive kvalificeret af dem, der kender behovene bedst.
En taktil tilgang til idéudvikling
I én workshop brugte de studerende LEGO som redskab, så deltagerne kunne bygge og afprøve idéerne. For Theo gav det en helt anden adgang til processen.
“LEGO er meget taktilt. Man kan bygge ting og mærke dem i stedet for at skulle tegne, hvilket kan være svært, nĂĄr man ikke lige ser sĂĄ godt – det fungerede virkelig godt” fortæller han.
Under eftermiddagen blev der også arbejdet med andre typer aktiviteter på tværs af grupperne. Blandt andet havde en af studiegrupperne udviklet et rollespil, hvor deltagerne skulle leve sig ind i forskellige festival-scenarier. En metode, der gav de studerende mulighed for at opleve udfordringer fra et andet perspektiv end deres eget.
Idéerne, der kom frem på de forskellige stationer, spændte fra taktile oversigtskort over festivalområderne til nye måder at guide brugere mellem centrale steder som toiletter, scener og campområder.
Theo nævner især sin egen gruppes løsning bygget i LEGO –
et reb, der løber mellem festivalens vigtige punkter, udstyret med taktile markeringer og pile.
“SĂĄ kan man mærke, hvilken vej tingene er, og finde rundt pĂĄ egen hĂĄnd – det giver en større selvstændighed” siger han.
Læring i øjenhøjde
Ifølge Niels Hygum Nielsen, student assistant på DTU, gav besøget de studerende en vigtig indsigt i, hvordan universelt design begynder med at forstå reelle mennesker frem for teoretiske modeller.
“De studerende får udvidet deres horisont i forhold til, hvad mennesker med funktionsnedsættelser kan og ikke kan,” siger han.
“De indser vigtigheden i at udvikle teknologi til reelle mennesker – ikke ideelle mennesker.”
Han fortæller, at grupperne havde arbejdet kreativt og inkluderende, og at både LEGO-aktiviteten og rollespillet var designet til at skabe reelle oplevelser af andres perspektiver.
Et samarbejde med reel betydning
Workshoppen gav et tydeligt billede af, hvordan mennesker med synshandicap kan være med til at forme nye, tilgængelige løsninger, før de bliver til konkrete prototyper. For Theo betød det, at hans erfaringer blev brugt direkte i studerendes udviklingsproces.
“Det kunne være rigtig fedt, hvis idéerne blev til virkelighed. Man kan virkelig mærke, at man gør en forskel,” siger han.
